Powiatowe obchody 106 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
W dniach 7 i 8 listopada w naszym liceum odbyły się uroczyste apele Powiatowych Obchodów 106. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło zaproszonych gości, m.in. starostę Powiatu Ząbkowickiego pana Romana Festera, przewodniczącego Rady Powiatu pana Dariusza Marcinkowa uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego, w którym cała społeczność szkolna wzięła udział z wielką powagą i dumą, okazując szacunek symbolom narodowym. Po hymnie głos zabrał dyrektor naszej szkoły pan Tomasz Błauciak. Tę wyjątkową uroczystość poprowadzili Amelia Karpiak oraz Rafał Fudali z klasy IV B. Przedstawiona została prezentacja przez Karolinę Konieczną i Mateusza Świątka (kl. IV B) pt. ,,Drogi do wolności”, którą przygotowali Mateusz Grzybowski oraz Szymon Mroziński (kl. IV B).
Kulminacyjnym punktem apelu był program słowno-muzyczny pt. „Pamięć tych dni”, zorganizowany przez uczniów naszej szkoły pod opieką pań: Urszuli Zachary, Anny Grześków i Doroty Sikory. Wyjątkową determinację młodych, ich poczucie obowiązku wobec zniewolonej ojczyzny, bardzo trudne doświadczenia ukazały piosenka „Piechota” w wykonaniu Karola Grolmana i wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Krzyż” w recytacji Zuzanny Łysoń. Do refleksji nad miłością do ojczyzny skłaniała nostalgiczna pieśń „Hymn o zachodzie słońca” Juliusza Słowackiego w wykonaniu Mateusza Wilmana. Wiarę w siłę i jedność narodu polskiego podkreśliła piosenka „Uwierz Polsko” w wykonaniu Leny Szymańskiej. Magdalena Gnyl „Śpiewką 1920” ukazała dramatyczne losy młodych ludzi podczas pierwszej wojny światowej i konieczność zachowania pamięci o tamtych bohaterach. Razem z Zuzanną Gnyl i Martyną Malinowską zaprezentowała piosenkę „Dziś idę walczyć mamo” - ukazującą to, jak bardzo historia zdeterminowała życie młodych ludzi. Martyna Malinowska wystąpiła także z utworem „Miasto 44”, przywołując obrazy okupowanej Warszawy, do którego zatańczyła Karolina Lis, dodatkowo prezentując swoje umiejętności gimnastyczne. Nie zabrakło grupowego wykonania pieśni „Dziewczyna z granatem” przez zespół szkolny w składzie: Magdalena Gnyl, Hanna Stuglik, Szczepan Leszczyński i Bartosz Pajdak. Część literacka uroczystości została wzbogacona o przywołane wspomnienia łączniczek, sanitariuszek, powstańców oraz zwykłych warszawiaków, które przybliżyli: Zuzanna Napora, Milena Adamczak, Zuzanna Gnyl, Krzysztof Jakimiszyn, Franciszek Gruszka i Krzysztof Masełko. Warszawa stała się symbolem miasta niezłomnego, co zostało utrwalone w piosenkach „Warszawo ma” w wykonaniu Aleksandry Mielczarek i „Kolęda warszawska” w wykonaniu Bartosza Pajdaka. Każda wojna to nie tylko chwała i zwycięstwo, ale także trud odbudowy oraz pamięć o ofiarach o czym przypomniał wiersz Wisławy Szymborskiej „Koniec i początek” w wykonaniu Julii Sawicz. Przesłaniem nadziei na świat wolny od konfliktów był finałowy utwór „Modlitwa o pokój” zaśpiewany przez solistów.
Na zakończenie apelu pan dyrektor podziękował uczniom za zaangażowanie oraz nauczycielom za przygotowanie programu. Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości był skłonieniem do refleksji nad znaczeniem przeszłości, pokoju, wolności dla narodu i w życiu każdego człowieka.
Tekst: Milena Adamczak, kl. II B
Foto: pani Aneta Klinke – Osadnik