Aktualności

        • Rozpoczęcie współpracy ...
          • Rozpoczęcie współpracy ...

          • Rozpoczęcie współpracy z pracownikami Wydziału Pielęgniarstwa...

            Rozpoczęcie współpracy z pracownikami Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

                   W dniu 08. czerwca br. odbyło się spotkanie Dyrektora naszego Liceum – Pana Tomasza Błauciaka, nauczycielek biologii: Pani Reginy Bigoś, Pani Anety Szaczkowskiej, przewodniczącej przedmiotów matematyczno – przyrodniczych Pani Ewy Żuk z zaproszonymi pracownikami Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: Prodziekan ds. Rozwoju dr hab. Anną Rozensztrauch i Prodziekan                   ds. Dydaktyki dr hab. Aleksandrą Kołtuniuk wraz ze studentami Wydziału Pielęgniarstwa, Fizjoterapii i Ratownictwa Medycznego, którego celem było rozpoczęcie współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu przez naszą szkołę i klasy o profilu biologicznym. Studenci, część z nich   to absolwenci naszego Liceum, przedstawili program wydziałów, a następnie przeprowadzili warsztaty dla uczniów klasy 3C ratowniczo – sportowej oraz 3A biologiczno- chemicznej. Każdy mógł samodzielnie między innymi pobrać sztuczną krew, założyć pacjentowi wenflon, zapoznać się z pierwszą pomocą osoby nieprzytomnej oraz wypróbować techniki poruszania się przy pomocy kul.

            To właśnie praktyczne zajęcia zostały ocenione przez młodzież najwyżej. Studenci w sposób profesjonalny przeprowadzili warsztaty, a przyjazna atmosfera zajęć pozwoliła przełamać bariery i uaktywniła wszystkich uczniów do sprawdzenia własnych możliwości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

            Nawiązana współpraca z Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu i umożliwienie młodzieży naszego Liceum udziału w warsztatach w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach uniwersyteckich pozwolą uczniom na lepsze poznanie pracy medycznej.

            Mamy nadzieję, że dalsza współpraca polegająca na udziale uczniów w zajęciach na Wydziale Pielęgniarstwa i Położnictwa, Fizjoterapii i Ratownictwa Medycznego, będzie dużym wsparciem w rozwoju uczniów klas biologicznych, w szczególności o profilu ratowniczo – sportowym oraz budowaniem wizerunku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako instytucji wspierającej swoim prestiżem naukowym i bazą akademicką nasze Liceum w środowisku lokalnym.

             

            Zdjęcia i tekst: mgr Regina Bigoś

             

        • Kraków, Zakopane...
          • Kraków, Zakopane...

          • W dniach 1–3 czerwca uczniowie klas I C i I D...

            W dniach 1–3 czerwca uczniowie klas I C i I D uczestniczyli w trzydniowej wycieczce edukacyjno-krajoznawczej, której trasa obejmowała Kraków, Zakopane oraz Zator. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania najważniejszych miejsc południowej Polski, integracji zespołów klasowych oraz aktywnego spędzenia czasu.

            Pierwszego dnia udaliśmy się do Krakowa – jednego z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po klimatycznym Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie mogliśmy poznać jej bogatą historię i wyjątkową atmosferę. Następnie odwiedziliśmy Wawel – miejsce szczególnie ważne dla historii naszego kraju. Podziwialiśmy Zamek Królewski oraz Katedrę Wawelską, gdzie spoczywają królowie Polski. Kolejnym punktem programu był Rynek Główny wraz z Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Spacer po Starym Mieście pozwolił nam poczuć niepowtarzalny klimat Krakowa i utrwalić wiedzę zdobytą podczas lekcji historii.

            Drugiego dnia wyruszyliśmy do Zakopanego – zimowej stolicy Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wielkiej Krokwi, najsłynniejszej polskiej skoczni narciarskiej, gdzie mogliśmy wyobrazić sobie emocje towarzyszące zawodom sportowym. Następnie spacerowaliśmy po Krupówkach, podziwiając regionalną architekturę i góralskie pamiątki. Wjechaliśmy również na Gubałówkę oraz Butorowy Wierch, skąd rozciągały się przepiękne widoki na Tatry. Kontakt z górską przyrodą i świeżym powietrzem był dla wszystkich prawdziwą przyjemnością.

            Trzeciego dnia czekała na nas dawka adrenaliny i świetnej zabawy w Energylandii w Zatorze. Park rozrywki dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń – od spokojniejszych atrakcji po ekstremalne rollercoastery. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji, budowaniu relacji i tworzeniu wspomnień, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

            Wycieczka była nie tylko formą odpoczynku od szkolnych obowiązków, ale również wartościową lekcją historii, kultury i geografii. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

             

        • Podziękowanie
          • Podziękowanie

          • dla Darczyńców biblioteki Liceum Ogólnokształcącego...

            P O D Z I Ę K O W A N I E

            dla Darczyńców biblioteki Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich

            W imieniu Czytelników oraz własnym składam serdeczne podziękowania Pani Wicedyrektor Marioli Hajduk oraz Pani Reginie Bigoś, Pani Annie Comber, Pani Agnieszce Czyniewskiej Prezes Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich, Pani Krystynie Karamon, Pani Sylwii Machnik, Pani Małgorzacie Maj, Pani Feliksie Markiewicz-Kostrzyckiej, Absolwentce nasze szkoły Pani Darii Noga, Pani Dorocie Sikorze, Pani Marzannie Tusznio, Pani Urszuli Zacharze, Pani Marzenie Zazuli, Pani Ewie Żuk, Panu Ryszardowi Morawskiemu, Panu Bogusławowi Wołyńcowi, a także Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Ząbkowicach Śląskich oraz  Uczniom: Alicji Ambickiej z kl. IIA, Jakubowi Azarewiczowi z kl. ID,  Lenie Bedri z kl. IVD, Darii Demianiuk z kl. IB, Jakubowi Czekajowi z kl. IIIF, Mai Gustaw z kl. IB, Karolowi Gustowskiemu z kl. IIIE, Bartoszowi Koprzakowi z kl. IIID, Aleksandrze Maj z kl. IVD, Milenie Morawskiej z kl. IIIB, Nikoli Olejnik z kl. IIIF, Oliwii Podkówce z kl. IIIF, Julii Stanek z kl. IIIF, Jakubowi Stemplewskiemu z kl. IIIC, Ani Topolskiej z kl. IIIF, Karolinie Wasilewskiej z kl. IIIB i Laurze Zawiślan z kl. IB (ja także podarowałam naszej bibliotece wiele książek, ale sobie nie będę przecież dziękować ;)za podarowanie bibliotece szkolnej wielu ciekawych książek.

            Szanowni Darczyńcy odpowiedzieli na apel „NOWE ŻYCIE KSIĄŻEK” (w r.szk. 2025/2026 jest to już X edycja akcji prowadzonej w naszej bibliotece), w ramach którego od wielu lat proszę o przekazywanie bibliotece szkolnej przeczytanych książek, z którymi rozstanie nie będzie dla Darczyńcy zbyt trudne :)

            Książki te nie tylko wzbogacą zbiory biblioteki szkolnej – szczególnie o literaturę piękną „do poczytania” (ale także inną, popularnonaukową, wydawnictwa encyklopedyczne i inne, z wyjątkiem książek zniszczonych i starych podręczników), poszerzając bazę dydaktyczną szkoły, ale też znajdą nowych czytelników, którym umilą czas wolny zapewniając relaks i odpoczynek. Zaczną swoje nowe życie, a przecież książki są właśnie po to, by je czytać!

            Każda książka przekazana bibliotece szkolnej zostanie oznakowana specjalną pieczęcią: DAR DLA BIBLIOTEKI Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich. Akcja czytelnicza NOWE ŻYCIE KSIĄŻEK.

            W r.szk. 2025/2026 nasza biblioteka otrzymała 195 egzemplarzy zbiorów od 35 Darczyńców (w tym 61 książek od 16 Uczniów). To budujące, że jest w Drogich Darczyńcach tyle empatii i bezinteresownej chęci dzielenia się z innymi radością czytania!

            Jeszcze raz – serdecznie dziękuję!

             

            PS. AkcjaNOWE ŻYCIE KSIĄŻEK” oczywiście trwa nadal i jeśli masz w domu książkę (książki!), którą już przeczytałeś i nie za bardzo wiesz, co dalej z nią zrobić, a zajmuje miejsce i domaga się odkurzania… podaruj ją bibliotece szkolnej!!!

            Zapraszam także na KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ: „KSIĄŻKOWY SECOND-HAND” – każda uzyskana ze sprzedaży złotówka zostanie przeznaczona na zakup nowych książek do biblioteki.                                                                                                                                                                      Agnieszka Felka

             

    • Galeria zdjęć

      • brak danych