Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA
podsumowanie II tury tegorocznej, IV edycji akcji: luty – kwiecień 2024 r.
W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Podobnie jak w I śródroczu, w każdy poniedziałek do wszystkich uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień. Uczestnicy akcji odpowiedzi (autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat) wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus lub zgłaszali przychodząc do biblioteki. Na odpowiedzi czekałam do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia. Po zakończeniu II tury akcji wystawiłam także wszystkim uczestnikom cząstkowe oceny wzorowe z zachowania (ocena celująca – kategoria: aktywność czytelnicza, przedmiot godzina wychowawcza). W tym miejscu bardzo dziękuję Szanownym Polonistom: Paniom Dorocie Sikorze i Urszuli Zacharze oraz Panu Ryszardowi Morawskiemu za Ich włączenie się w akcję i zgodę na symboliczne nagradzanie uczniów biorących udział w tej formie promowania książek i czytania. Warto też przypomnieć, że każdy cytat w I i II turze akcji pochodził z książek zakupionych z dwukrotnie otrzymanej przez naszą bibliotekę dotacji – w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz z książek otrzymanych od Darczyńców.
Pierwsza część akcji trwała osiem tygodni: od 9 października do 15 grudnia 2023 r. i wzięło w niej udział 88 uczniów, którzy 193 razy podali prawidłową odpowiedź. Druga tura tegorocznej edycji akcji również trwała osiem tygodni: od 26 lutego do 26 kwietnia 2024 r. – udział wzięło 69 uczniów. Uczestnicy II tury akcji 185 razy podali prawidłową odpowiedź.
Łącznie w tegorocznej, IV edycji, akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA – trwającej przez szesnaście tygodni – udział wzięło 108 uczniów z klas I-IV. Większość uczestników wielokrotnie brała udział w tej formie promowania czytelnictwa. W obu tegorocznych turach akcji uczniowie 378 razy prawidłowo wytypowali autora i tytuł cytowanej książki!
Niżej prezentuję cytaty i zwycięzców kolejnych tygodni II tury tegorocznej akcji czytelniczej:
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIEWIĄTY
Następne tygodnie mijają szybko przy coraz większej ilości prac domowych i coraz większej obcości na lekcjach Willa. Nie rozmawialiśmy ze sobą od dnia mordu na bałwanie. Nie nawiązaliśmy też od tamtego czasu kontaktu wzrokowego. Unika mnie jak zarazy. Niezbyt dobrze przystosowuję się do życia w Michigan. Może wszystko, co przydarzyło mi się z Willem, sprawiło, że jeszcze gorzej znoszę przeprowadzkę. Jedyna rzecz, na jaką mam ochotę, to sen. Chyba dlatego, że we śnie ból trochę ustępuje. Eddie ciągle wymyśla dla mnie kandydatów do zapełnienia wyraźnej luki w dziale „chłopak”, ale wszystkich odrzucam.
Prawidłowa odpowiedź to: Colleen Hoover: Slammed (nowe wydanie powieści Pułapka uczuć).
Zwycięzcy dziewiątego tygodnia:
- Laura Mikrut z klasy IIE,
- Julia Miklaszewska z klasy IC,
- Weronika Pińczuk z klasy IA;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIESIĄTY
Szmer przyśpieszonych oddechów. Julia roześmiała się krótko, z uznaniem. Patryk zrobił niepocieszoną minę. Panna Blacklock uśmiechnęła się do pastorowej.
– Julian szaleje ze złości, że nie mógł przyjść – ciągnęła pani Harmon. – On uwielbia morderstwa! Właśnie dlatego wygłosił zeszłej niedzieli takie świetne kazanie… Ha! Pewno nie powinnam tak mówić, bo to przecież mój mąż, ale kazanie było rzeczywiście świetne. Prawda? A wszystko dzięki „Igraszkom śmierci”. Panienka z księgarni specjalnie odłożyła dla mnie tę książkę. Czytali państwo? Wstrząsająca historia! Naprawdę! Wydaje się, że już wszystko wiadomo i nagle to nie tak… Następuje seria wspaniałych morderstw! Cztery… Może nawet pięć! „Igraszki śmierci” zostawiłam w jego gabinecie, kiedy Julian zamknął się, żeby przygotować kazanie. Po prostu nie był w stanie! W rezultacie musiał się strasznie spieszyć z pisaniem kazania, więc to, co chciał powiedzieć, wyraził zwyczajnie, bez żadnych tam mądrości ani uczonych wywodów. Oczywiście kazanie wypadło znacznie lepiej. Słowo daję! Z pewnością za dużo gadam. No i co? Kiedy zacznie się morderstwo?
Prawidłowa odpowiedź to: Agatha Christie: Morderstwo odbędzie się...
Zwycięzcy dziesiątego tygodnia:
- Hanna Szkaradek z klasy IE,
- Franciszek Kornaś z klasy ID,
- Mateusz Nocoń z klasy IID;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ JEDENASTY
Problem z twoimi opowieściami polega na tym – mówiła Lindsey, gdy w zapadającym zmroku zbliżali się do lasu majaczącego przed nimi – że nadal nie mają żadnego morału, nie potrafisz naśladować dziewczęcego głosu i tak naprawdę za mało opowiadasz o innych. To są nadal historie o tobie. Ale potrafię sobie teraz wyobrazić tę Katherine, przynajmniej trochę. Jest bystra. I traktuje cię odrobinę z góry. Myślę, że to ci się podoba. Zresztą jak większości facetów. Tak zdobyłam Colina, prawdę mówiąc.
Prawidłowa odpowiedź to: John Green: 19 razy Katherine.
Zwycięzcy jedenastego tygodnia:
- Maja Waraczewska z klasy IIIA,
- Amelia Dobrowolska z klasy IF,
- Karol Gustowski z klasy IE;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DWUNASTY
Plotki nie ucichły ani po dziewięciu, ani nawet po dziewięćdziesięciu dziewięciu dniach. Przez rok z górą w Hobbitonie i w całym Shire gadano o powtórnym zniknięciu pana Bilba Bagginsa, a jeszcze dłużej zachowało się wspomnienie tego wypadku. Opowiadano o nim małym hobbitom wieczorami przy kominku i wreszcie Szalony Baggins, który znikał w huku i błysku gromu, a wracał z workami klejnotów i złota, stał się ulubionym bohaterem legendy i żył w niej przez długie lata, nawet wówczas, kiedy od dawna zapomniano o wszystkich prawdziwych związanych z tym wydarzeniach.
Na razie wszakże powszechna opinia okolicy głosiła, że Bilbo, zawsze trochę postrzelony, zwariował w końcu do reszty i wyleciał w powietrze. Niewątpliwie spadł potem do stawu albo do rzeki i zginął tragiczną, aczkolwiek nie przedwczesną śmiercią. Winę za to przypisywano najczęściej Gandalfowi.
Prawidłowa odpowiedź to: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni T.1. Drużyna Pierścienia (Rozdział II).
Zwycięzcy dwunastego tygodnia:
- Natalia Górowska z klasy IA,
- Jakub Kazieńko z klasy IIIA,
- Oskar Sikora z klasy IIB;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZYNASTY
Zejście łagodnym zboczem nie nastręczało wielu problemów i Forst doskonale rozumiał, dlaczego tę dolinę zimą upodobali sobie skitourowcy. Zresztą nie tylko oni. Teren był na tyle łagodny, że przy stabilnej pokrywie śnieżnej można było dość komfortowo wspinać się na Siwą Przełęcz. On jednak odbił nieco od łagodnego zbocza w kierunku wschodnim. Tuż za załomem skalnym dostrzegł dwóch mężczyzn w czerwonych polarach, którzy przyglądali się temu, na co trafili.
- Pomóc panu? – rzucił Wiktor, oglądając się przez ramię.
- Sobie pomóż – odburknął gramolący się za nim Osica.
- Ja nie mam problemów z poruszaniem się.
- Ale masz ze wszystkim innym.
Forst zatrzymał się kawałek za ratownikami, by poczekać na nadinspektora.
Prawidłowa odpowiedź to: Remigiusz Mróz: Przepaść. T.7. serii Komisarz Forst.
Zwycięzcy trzynastego tygodnia:
- Zuzanna Łysoń z klasy IB,
- Dawid Puzio z klasy IF,
- Mateusz Łata z klasy IIID;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZTERNASTY
Przez pierwszy tydzień nikt nas nie odwiedził i zacząłem przypuszczać, że mój współlokator jest człowiekiem równie osamotnionym jak ja. Stopniowo jednak przekonałem się, że ma dużo znajomych, i to we wręcz przeciwnych sferach towarzyskich. Zauważyłem między innymi niskiego, szczupłego mężczyznę, o bladej twarzy, czarnym, przeszywającym oku, którego głowa przypominała szczególnym kształtem łeb szczura. Przychodził dwa, trzy razy na tydzień, a Holmes przedstawił mi go jako pana Lestrade'a.
Pewnego ranka przyszła młoda, wytwornie ubrana dziewczyna i siedziała u Holmesa przeszło pół godziny. Tego samego dnia po południu zjawił się siwy jegomość w wytartym ubraniu, który wyglądał na Żyda-handlarza i wydawał mi się bardzo wzburzony. Niezwłocznie prawie po nim ukazała się stara kobieta w podartych trzewikach. Innym razem jakiś stary, siwowłosy pan miał naradę z moim współlokatorem, a nazajutrz przyszedł urzędnik kolejowy, którego poznałem po mundurze. Ilekroć zjawiał się taki dziwaczny gość, Sherlock Holmes prosił mnie, abym mu pozwolił korzystać z bawialni, a ja wówczas zamykałem się w swojej sypialni. Tłumaczył się zawsze i przepraszał mnie za to. „Ten pokój — mówił — musi mi służyć za biuro; ci wszyscy ludzie to moi klienci”. Byłbym znów mógł skorzystać z tej sposobności i zapytać go znienacka, ale wrodzona delikatność powstrzymała mnie od zmuszenia go do zwierzeń. Nadto z czasem zacząłem przypuszczać, że Holmes ma jakieś specjalne powody do pomijania milczeniem swego właściwego zajęcia; niebawem wszakże sam wyprowadził mnie z błędu.
Prawidłowa odpowiedź to: Arthur Conan Doyle: Studium w szkarłacie. Rozdz. II: Sztuka dedukcji.
Zwycięzcy czternastego tygodnia:
- Natalia Przydatek z klasy ID
- Amelia Pęcak z klasy IIB,
- Max Maślach z klasy IVB;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĘTNASTY
Było to tajemniczo wyglądające, najrozkoszniejsze miejsce, jakie sobie wyobrazić można. Wysokie mury, okalające ogród od wewnątrz, okryte były bezlistnymi gałęźmi pnących róż, tak gęstymi, że były zupełnie splątane. Mary poznała, że to są róże, ponieważ ich dużo widziała w Indiach. Ziemia pokryta była wszędzie zrudziałą od zimna trawą, wśród której wyrastały tu i ówdzie klomby krzewów, które gdyby zakwitły, okazałyby się różami. Było tam mnóstwo róż sztamowych, których pnie tak się porozrastały, że wyglądały jak drzewa. Było bowiem jeszcze wiele innych drzew w ogrodzie, a jakiś specjalny, czarowny urok nadawało mu to, że owe róże pięły się po owej drzewinie, puszczając w dół długie, wiotkie warkocze gałązek, chwytające się wzajem tu i ówdzie, czepiające się wyżej rosnących gałęzi i tworzące czarujące łuki i arkady zewnątrz. Nie było na nich teraz ni listków, ni kwiatów i Mary nie wiedziała, czy żyją, czyli też pomarły, lecz ich cienkie, wiotkie szaro-brunatne gałązki i pędy wyglądały jak mglista osłona, opadająca na mury i drzewa, a nawet na rude trawy, po których czołgały się ich wężowe skręty. I ta właśnie delikatna gmatwanina, zwieszająca się od drzewa do drzewa, nadawała ogrodowi taki tajemniczy urok. Mary przypuszczała, że wszakże musi on być odrębny od innych ogrodów, których nie zostawiono w zaniedbaniu tak długo; i istotnie różnił się on zupełnie od wszystkich, jakie w życiu swoim widziała.
— Jak też tu cicho! — wyszeptała. — Jak cicho!
Prawidłowa odpowiedź to: Burnett Frances Hodgson: Tajemniczy ogród. Rozdz. IX. Najdziwniejszy dom.
Zwycięzcy piętnastego tygodnia:
- Gabriela Ciapka z klasy IC,
- Maja Mazur z klasy IIB,
- Klaudia Lis z klasy ID;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZESNASTY
Po ogólnym wesołym toaście zaczęły próbę od wałęsania się przez cały dzień. Nazajutrz Małgosia zeszła na dół dopiero o dziesiątej. Samotne śniadanie jej nie smakowało, a pokój wydał się smutny i nieporządny, bo Ludka nie napełniła wazonów kwiatami, Eliza nie starła kurzu, Amelka zaś nie poukładała rozrzuconych książek. Prócz „kącika mamy”, który wyglądał jak zwykle, wszystko było w przykrym nieładzie, usiadła tam więc, żeby „czytać i wypoczywać”, to jest ziewać i marzyć o ładnych letnich sukniach, które chciała sobie kupić za otrzymaną pensję. Ludka spędziła ranek nad rzeką z Arturem, a po południu z płaczem czytała „Szeroki, szeroki świat”, siedząc wysoko na jabłoni. Eliza zaczęła wszystko wynosić ze skrytki, gdzie mieszkała jej dziatwa, ale zmęczywszy się przed dokończeniem dzieła, zostawiła swój apartament w największym nieładzie i poszła grać, zadowolona, że nie musi zmywać talerzy. Amelka uporządkowała altankę, włożyła swą najładniejszą białą suknię, uczesała się w loki i usiadła pod powojami rysować, mając nadzieję, że ktoś ją zobaczy i zapyta: „Kim jest ta młoda artystka?”. Ponieważ tylko jakiś podstarzały jegomość z zainteresowaniem przyglądał się jej pracy, poszła na przechadzkę, ale się zaziębiła na deszczu i wróciła do domu zmoknięta.
Prawidłowa odpowiedź to: Louisa May Alcott: Małe kobietki. Rozdz. XI. Próby.
Zwycięzcy szesnastego tygodnia:
- Julia Piątek z klasy IE,
- Daria Stachurska z klasy IIIB,
- Zuzanna Stępień z klasy IF;
Uczestnicy II tury tegorocznej, IV edycji akcji CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Filip Bazylak, Natalia Górowska, Julia Kaleta, Julia Lis, Jakub Nyklewicz, Weronika Pińczuk, Maria Świdzińska,
Klasa IB:
Krzysztof Jakimiszyn, Zuzanna Łysoń, Milena Morawska, Karolina Wasilewska;
Klasa IC:
Malwina Adach, Gabriela Ciapka, Karolina Dominiczak, Dawid Hercuń, Julia Miklaszewska, Maja Tworzydlak;
Klasa ID:
Bartosz Koprzak, Franciszek Kornaś, Klaudia Lis, Natalia Przydatek, Tomasz Wijaszka;
Klasa IE:
Oliwier Bulanda, Karol Gustowski, Karolina Korol, Hanna Kostyra, Julia Piątek, Hanna Szkaradek, Magdalena Zapotoczny;
Klasa IF:
Amelia Dobrowolska, Oliwia Gustaw, Nikola Olejnik, Dawid Puzio, Zuzanna Stępień, Katarzyna Sypniewska;
Klasa IIA:
Dominika Krupa, Anna Moczulewska, Sandra Wenc;
Klasa IIB:
Hanna Krzywonos, Maja Mazur, Amelia Pęcak, Oskar Sikora;
Klasa IIC:
-
Klasa IID:
Mateusz Nocoń, Adrian Termena;
Klasa IIE:
Bartosz Basarab, Martyna Mik, Laura Mikrut;
Klasa IIIA:
Oliwia Białokryty, Jakub Kazieńko, Nikola Łuczak, Maja Waraczewska;
Klasa IIIB:
Daria Stachurska, Julia Tokarska, Dawid Tracz, Oliwia Zawierucha;
Klasa IIIC:
Paweł Żaba;
Klasa IIID:
Mateusz Łata, Alicja Rozmis, Adam Smykla;
Klasa IVA:
Klaudia Niemiec;
Klasa IVB:
Wiktoria Gutowska, Max Maślach, Hubert Mączka, Hanna Pińkowska, Zuzanna Smykla, Kornelia Sowa;
Klasa IVC:
-
Klasa IVD:
Mateusz Dębiński, Wiktoria Rogalska;
Klasa IVE:
Marcel Bednarz;
Wszystkim 108 uczestnikom I i II tury tegorocznej, IV edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA serdecznie gratuluję i dziękuję za udział, a byli to:
Klasa IA:
Filip Bazylak, Natalia Górowska, Zofia Janik, Julia Kaleta, Natalia Kulaszka, Julia Lis, Jakub Nyklewicz, Weronika Pińczuk, Maria Świdzińska, Martyna Tandereszczak;
Klasa IB:
Krzysztof Jakimiszyn, Zuzanna Łysoń, Milena Morawska, Karolina Wasilewska;
Klasa IC:
Malwina Adach, Gabriela Ciapka, Karolina Dominiczak, Dawid Hercuń, Konrad Jarowski, Julia Miklaszewska, Amelia Rapacz, Łukasz Rossa, Aleksandra Śliwa, Maja Tworzydlak;
Klasa ID:
Bartosz Koprzak, Franciszek Kornaś, Klaudia Lis, Natalia Przydatek, Tomasz Wijaszka;
Klasa IE:
Oliwier Bulanda, Karol Gustowski, Karolina Korol, Hanna Kostyra, Julia Piątek, Hubert Ptak, Hanna Szkaradek, Aleksandra Wnęk, Magdalena Zapotoczny;
Klasa IF:
Amelia Dobrowolska, Oliwia Gustaw, Natalia Jagodzińska, Nikola Olejnik, Oliwia Podkówka, Dawid Puzio, Julia Sawicz, Julia Stanek, Zuzanna Stępień, Katarzyna Sypniewska;
Klasa IIA:
Urszula Hut, Dominika Krupa, Kornelia Kuźniak, Maria Łojowska, Anna Moczulewska, Sandra Wenc;
Klasa IIB:
Pola Głowacka, Hanna Krzywonos, Maja Mazur, Amelia Pęcak, Oskar Sikora;
Klasa IIC:
-
Klasa IID:
Emilia Hołowacz, Mateusz Nocoń, Adrian Termena;
Klasa IIE:
Bartosz Basarab, Martyna Mik, Laura Mikrut;
Klasa IIIA:
Aleksandra Bariasz, Oliwia Białokryty, Maja Bulanda, Karina Bury, Jakub Kazieńko, Nikola Łuczak, Maja Waraczewska;
Klasa IIIB:
Patrycja Gnutek, Martyna Malinowska, Daria Stachurska, Julia Tokarska, Dawid Tracz, Oliwia Zawierucha;
Klasa IIIC:
Aleksandra Basiurska, Dawid Łaszczewski, Paweł Żaba;
Klasa IIID:
Hanna Błauciak, Kamil Bulanda, Violetta Czarnota, Kalina Krawczyk, Mateusz Łata, Alicja Rozmis, Adam Smykla, Dominika Ziomek;
Klasa IVA:
Klaudia Niemiec;
Klasa IVB:
Wiktoria Gutowska, Julia Jankoić, Max Maślach, Hubert Mączka, Hanna Pińkowska, Nikola Skiba, Zuzanna Smykla, Kornelia Sowa;
Klasa IVC:
Lena Piwowar;
Klasa IVD:
Zuzanna Balcerzak, Mateusz Dębiński, Anna Gawron, Martyna Piątek, Julia Popko, Wiktoria Rogalska, Andrzej Urbański;
Klasa IVE:
Marcel Bednarz, Szymon Ostrowski, Jakub Plata;
Wszystkim Uczestnikom akcji CYTAT TYGODNIA jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek. Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! V edycji akcji CYTAT TYGODNIA już w październiku 2024 r.!
Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum
PS. Przypominam i zachęcam do udziału w innych akcjach prowadzonych w bibliotece: NOWE ŻYCIE KSIĄŻEK – w ramach której można przekazać naszej bibliotece w darze książki oraz KSIĄŻKOWY SECOND-HAND czyli KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ.