Aktualności

        • Ząbkowickie krzywe wieże...
          • Ząbkowickie krzywe wieże...

          • Ząbkowickie krzywe wieże - duma liceum

            Ząbkowickie krzywe wieże - duma liceum

            19 marca 2026 roku w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki odbyła się gala rozdania Krzywych Wież, prestiżowych nagród przyznawanych za ponadprzeciętne osiągnięcia. Nasza szkoła może z dumą zaprezentować zdobywców statuetek, wśród których znaleźli się nie tylko uczniowie.

            Jedną z wyróżnionych podczas gali uczennic liceum jest Maja Rusnak, uczęszczająca do klasy 4 o profilu lingwistycznym. Nagrodę otrzymała w kategorii “Uczeń na medal” za osiągnięcia naukowe oraz zaangażowanie w działalność charytatywną. Jej największymi sukcesami były zdobycie tytułu finalistki LV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, czym zapewniła sobie 100% na świadectwie maturalnym z języka polskiego oraz otrzymanie stypendium Prezesa Rady ministrów.

             Wyróżnionym w kategorii sport i kultura fizyczna został Adam Malik, uczeń pierwszej klasy o profilu matematyczno-biznesowym. Pomimo młodego wieku może poszczycić się wieloma osiągnięciami sportowymi, w szczególności w pływaniu wyczynowym oraz strzelectwie sportowym. Przełomowym sukcesem było zdobycie brązowego medalu na międzynarodowych zawodach talentów w Dreźnie w kategorii Open, co potwierdziło jego talent oraz ambicje. Oprócz tego Adam może się pochwalić innymi tytułami m.in. brązowym  medalem w Mistrzostwach Polski w trapie w 2024 roku czy zajęciem czwartego miejsca rok później. Pomimo dynamicznie rozwijającej się kariery sportowej sprawnie wywiązuje się z roli ucznia, wykazując się ambicją, pracowitością oraz empatią w stosunku do rówieśników.

            Za działalność charytatywną wyróżniono pani Edyta Rycerz wraz z synem Janem Ciapką. Oboje są bardzo zaangażowani w utrzymanie zabytkowego cmentarza w Ząbkowicach oraz działania na rzecz Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Ich praca w celu zachowania cmentarnych zabytków kultury oraz kultywowania pamięci o spoczywających tam ludziach znalazła wyraz w “Sekretach ząbkowickich nekropolii”, które wspólnie wydali. Na niezwykły podziw zasługuje również pasja, z jaką Janek dokonuje identyfikacji wielu dotąd nieznanych żołnierzy sowieckich.

        • Kolejna wizyta ...
          • Kolejna wizyta ...

          • Kolejna wizyta miłośników sztuki w Operze Wrocławskiej.

            Kolejna wizyta miłośników sztuki w Operze Wrocławskiej.

            W ramach cyklicznych wyjazdów do ośrodków kultury, organizowanych przez Dorotę Sikorę, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym – wyjeździe do Opery Wrocławskiej na balet „Romeo i Julia”. Opiekę nad uczestnikami sprawowały panie Dorota Sikora, Anna Roman oraz Dorota Sikora, które zadbały o bezpieczeństwo oraz sprawną organizację wyjazdu.

            Spektakl oparty na ponadczasowym dziele Williama Szekspira zachwycił widzów zarówno piękną choreografią, jak i niezwykłą oprawą muzyczną. Balet w poruszający sposób ukazał historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, wciągając publiczność w świat emocji, konfliktów i namiętności. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów, doceniając kunszt tancerzy oraz wyjątkową scenografię i kostiumy.

            Wyjazd był nie tylko okazją do obcowania ze sztuką na wysokim poziomie, ale także cenną lekcją kultury i estetyki. Bezpośredni kontakt z baletem pozwolił uczniom lepiej zrozumieć tę formę sztuki oraz dostrzec jej znaczenie w dziedzictwie kulturowym. Wyjazd do Opery Wrocławskiej z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników i stanowi kolejny dowód na to, jak ważne są inicjatywy umożliwiające młodzieży kontakt z kulturą wysoką.

        • Strefowy Finał...
          • Strefowy Finał...

          • Miarą sukcesu jest wspaniała walka, a nie tylko zwycięstwo!!!!

            W dniu dzisiejszym 11 naszych uczniów pod opieką pana Remigiusza Cweka pojechało do Wałbrzycha , gdzie w hali sportowej ,,Wałbrzyskich Mistrzów" odbył się Strefowy Finał Licealiady w piłce nożnej halowej, w którym udział wzięło sześć szkół: Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, IV Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu, KSP Kłodzko, Ekonomik Świdnica, ZS5 Wałbrzych. oraz my. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy po trzy zespoły.

            Nasza drużyna rywalizowała z Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Rudzie oraz IV Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu. Pierwszy mecz rozegraliśmy właśnie z drużyną z Wałbrzycha. Spotkanie było bardzo wyrównane i obfitowało w wiele emocjonujących akcji. Niestety w ostatniej minucie przeciwnicy zdobyli bramkę po rzucie wolnym i ostatecznie przegraliśmy 1:2.

            W kolejnym meczu tej grupy IV LO Wałbrzych pokonało LO Nowa Ruda 3:0. Ostatnie spotkanie grupowe rozegraliśmy z drużyną z Nowej Rudy. Mecz zakończył się remisem 2:2, choć przez większą część spotkania to Nasza drużyna miała wyraźną przewagę na boisku.

            Dzięki zdobytym punktom awansowaliśmy do półfinału, w którym zmierzyliśmy się z zespołem ZS5 Wałbrzych. Było to niezwykle emocjonujące spotkanie. W ostatnich sekundach meczu nasza drużyna zdobyła wyrównującą bramkę, doprowadzając do remisu 2:2 i serii rzutów karnych. Konkurs jedenastek był bardzo długi i trzymał wszystkich w napięciu – ostatecznie przegraliśmy minimalnie 9:10.

            W meczu o trzecie miejsce zmierzyliśmy się z drużyną KSP Kłodzko. Spotkanie było wyrównane i zakończyło się remisem, dlatego ponownie o wyniku zdecydowały rzuty karne. Przeciwnicy ponownie okazali się lepsi i po dziewięciu seriach niestety przegraliśmy 8:9. Ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce w turnieju. Zwycięzcą całych rozgrywek zostało IV Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu.

            Warto podkreślić, że nasza drużyna przystępowała do turnieju osłabiona – w ciągu tygodnia poprzedzającego zawody aż trzech ważnych zawodników doznało kontuzji, co z pewnością miało wpływ na przebieg rywalizacji. Mimo to zawodnicy pokazali ogromną wolę walki i zaangażowanie.

            Na wyróżnienie zasługuje Alex Zieliński, który został najlepszym strzelcem naszej drużyny.

        • Wycieczka do Wrocławia!
          • Wycieczka do Wrocławia!

          • 27 lutego uczniowie klas: 2B i 3E

            27 lutego uczniowie klas: 2B i 3E wraz z Paniami: Anną Roman, Joanną Jarosz                i Dorotą Sikorą wzięli udział w wycieczce do Wrocławia.

            Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie i zapoznanie się nominowanym do Oskara filmem „Wielki Marty”. Produkcja otrzymała aż 9 nominacji do tej prestiżowej nagrody w tym za najlepszy film, reżyserię oraz dla aktora pierwszoplanowego. Film opowiada historię młodego bohatera, który mimo przeciwności losu próbował spełnić swoje marzenia, odnaleźć własną drogę w życiu i odnieść sukces w uwielbianej dyscyplinie sportowej. Poruszał temat przyjaźni, odwagi oraz odpowiedzialności za swoje decyzje. Gra aktorska oraz ścieżka dźwiękowa zrobiły na widzach duże wrażenie.

            Następnie uczestnicy wycieczki udali się na wystawę ,,Body Worlds”. Ekspozycja prezentowała autentyczne preparaty ludzkiego ciała, ukazujące szczegółową budowę układu kostnego, mięśniowego, nerwowego oraz krwionośnego. Wystawa miała charakter edukacyjny i pozwoliła zobaczyć to, o czym dotychczas można było uczyc się jedynie              z podręczników biologii. Szczególne wrażenie zrobiły na oglądających  modele przedstawiające działanie płuc palacza oraz porównanie zdrowych i chorych narządów. Dzięki temu można było lepiej zrozumieć, jak styl życia wpływa na organizm człowieka. Zwiedzaniu towarzyszyły opisy oraz komentarze, które pomagały w odbiorze treści.

            Wycieczka do Wrocławia była niezwykle wartościowa. Połączyła elementy kultury               i nauki,  a także umożliwiła nam integrację oraz zdobycie nowych doświadczeń.

             

        • Sukces Naszych Sportowców!
          • Sukces Naszych Sportowców!

          • 24 lutego 10 naszych uczniów, wraz z opiekunem Panem Remigiuszem Cwekiem, wyjechało na Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Burmistrza Ziębic, który odbywał się w hali sportowej w Ziębicach. W zawodach wzięło udział sześć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Rywalizacja od początku dostarczała wielu emocji a zawodnicy reprezentowali  wysoki poziom sportowy.

            Naszą szkołę reprezentowali następujący zawodnicy:
            Lucjan Worobiec 1C
            Adam Albrecht 1C
            Hubert Szymański 3C
            Wiktor Bielan 3C
            Jakub Matusik 3C
            Oskar Rogowski 3C
            Marcel Grabowski 3E
            Alex Zieliński 4D
            Gracjan Bilski 4C
            Marcin Sowa 4C

                          W fazie grupowej nasza drużyna spisała się znakomicie, wygrywając oba spotkania:  W pierwszym meczu odnieśliśmy zwycięstwo 4:1 Po bardzo wyrównanej pierwszej połowie nasi zawodnicy się rozpoczęli ofensywę i zaczęli dominować na boisku, co ostatecznie przyniosło bardzo dobry rezultat.
            Mecz drugi zakończył się   zwycięstwem 2:0. Był to bardziej wyrównany pojedynek, jednak nasza drużyna stanęła na wysokości zadania i wygrała, dzięki czemu mogliśmy dopisać 3 punkty do naszego konta.
            Dzięki dwóm zwycięstwom awansowaliśmy do półfinału z bardzo dobrej pozycji.
                       W meczu półfinałowym pokazaliśmy pełnię swoich możliwości, wygrywając 4:1. Drużyna zaprezentowała skuteczną i zespołową grę, a pewne zwycięstwo dało nam awans do wielkiego finału.
                        W decydującym spotkaniu zmierzyliśmy się z bardzo wymagającym rywalem. Mimo ambitnej postawy i walki do końca, przegraliśmy 1:4. Przeciwnik okazał się tego dnia lepszy. Ostatecznie zajęliśmy 2. miejsce, zdobywając tytuł wicemistrzów turnieju.

            Gratulujemy wszystkim zawodnikom wspaniałej postawy, zaangażowania oraz sportowej walki.

            Autor tekstu i zdjęć: Alicja Ptasińska, kl. 1A.

  • Galeria zdjęć

    • brak danych