Aktualności

        • Rozpoczęcie współpracy ...
          • Rozpoczęcie współpracy ...

          • Rozpoczęcie współpracy z pracownikami Wydziału Pielęgniarstwa...

            Rozpoczęcie współpracy z pracownikami Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

                   W dniu 08. czerwca br. odbyło się spotkanie Dyrektora naszego Liceum – Pana Tomasza Błauciaka, nauczycielek biologii: Pani Reginy Bigoś, Pani Anety Szaczkowskiej, przewodniczącej przedmiotów matematyczno – przyrodniczych Pani Ewy Żuk z zaproszonymi pracownikami Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: Prodziekan ds. Rozwoju dr hab. Anną Rozensztrauch i Prodziekan                   ds. Dydaktyki dr hab. Aleksandrą Kołtuniuk wraz ze studentami Wydziału Pielęgniarstwa, Fizjoterapii i Ratownictwa Medycznego, którego celem było rozpoczęcie współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu przez naszą szkołę i klasy o profilu biologicznym. Studenci, część z nich   to absolwenci naszego Liceum, przedstawili program wydziałów, a następnie przeprowadzili warsztaty dla uczniów klasy 3C ratowniczo – sportowej oraz 3A biologiczno- chemicznej. Każdy mógł samodzielnie między innymi pobrać sztuczną krew, założyć pacjentowi wenflon, zapoznać się z pierwszą pomocą osoby nieprzytomnej oraz wypróbować techniki poruszania się przy pomocy kul.

            To właśnie praktyczne zajęcia zostały ocenione przez młodzież najwyżej. Studenci w sposób profesjonalny przeprowadzili warsztaty, a przyjazna atmosfera zajęć pozwoliła przełamać bariery i uaktywniła wszystkich uczniów do sprawdzenia własnych możliwości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

            Nawiązana współpraca z Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu i umożliwienie młodzieży naszego Liceum udziału w warsztatach w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach uniwersyteckich pozwolą uczniom na lepsze poznanie pracy medycznej.

            Mamy nadzieję, że dalsza współpraca polegająca na udziale uczniów w zajęciach na Wydziale Pielęgniarstwa i Położnictwa, Fizjoterapii i Ratownictwa Medycznego, będzie dużym wsparciem w rozwoju uczniów klas biologicznych, w szczególności o profilu ratowniczo – sportowym oraz budowaniem wizerunku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako instytucji wspierającej swoim prestiżem naukowym i bazą akademicką nasze Liceum w środowisku lokalnym.

             

            Zdjęcia i tekst: mgr Regina Bigoś

             

        • Kraków, Zakopane...
          • Kraków, Zakopane...

          • W dniach 1–3 czerwca uczniowie klas I C i I D...

            W dniach 1–3 czerwca uczniowie klas I C i I D uczestniczyli w trzydniowej wycieczce edukacyjno-krajoznawczej, której trasa obejmowała Kraków, Zakopane oraz Zator. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania najważniejszych miejsc południowej Polski, integracji zespołów klasowych oraz aktywnego spędzenia czasu.

            Pierwszego dnia udaliśmy się do Krakowa – jednego z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po klimatycznym Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie mogliśmy poznać jej bogatą historię i wyjątkową atmosferę. Następnie odwiedziliśmy Wawel – miejsce szczególnie ważne dla historii naszego kraju. Podziwialiśmy Zamek Królewski oraz Katedrę Wawelską, gdzie spoczywają królowie Polski. Kolejnym punktem programu był Rynek Główny wraz z Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Spacer po Starym Mieście pozwolił nam poczuć niepowtarzalny klimat Krakowa i utrwalić wiedzę zdobytą podczas lekcji historii.

            Drugiego dnia wyruszyliśmy do Zakopanego – zimowej stolicy Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wielkiej Krokwi, najsłynniejszej polskiej skoczni narciarskiej, gdzie mogliśmy wyobrazić sobie emocje towarzyszące zawodom sportowym. Następnie spacerowaliśmy po Krupówkach, podziwiając regionalną architekturę i góralskie pamiątki. Wjechaliśmy również na Gubałówkę oraz Butorowy Wierch, skąd rozciągały się przepiękne widoki na Tatry. Kontakt z górską przyrodą i świeżym powietrzem był dla wszystkich prawdziwą przyjemnością.

            Trzeciego dnia czekała na nas dawka adrenaliny i świetnej zabawy w Energylandii w Zatorze. Park rozrywki dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń – od spokojniejszych atrakcji po ekstremalne rollercoastery. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji, budowaniu relacji i tworzeniu wspomnień, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

            Wycieczka była nie tylko formą odpoczynku od szkolnych obowiązków, ale również wartościową lekcją historii, kultury i geografii. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

             

        • Podziękowanie
          • Podziękowanie

          • dla Darczyńców biblioteki Liceum Ogólnokształcącego...

            P O D Z I Ę K O W A N I E

            dla Darczyńców biblioteki Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich

            W imieniu Czytelników oraz własnym składam serdeczne podziękowania Pani Wicedyrektor Marioli Hajduk oraz Pani Reginie Bigoś, Pani Annie Comber, Pani Agnieszce Czyniewskiej Prezes Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich, Pani Krystynie Karamon, Pani Sylwii Machnik, Pani Małgorzacie Maj, Pani Feliksie Markiewicz-Kostrzyckiej, Absolwentce nasze szkoły Pani Darii Noga, Pani Dorocie Sikorze, Pani Marzannie Tusznio, Pani Urszuli Zacharze, Pani Marzenie Zazuli, Pani Ewie Żuk, Panu Ryszardowi Morawskiemu, Panu Bogusławowi Wołyńcowi, a także Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Ząbkowicach Śląskich oraz  Uczniom: Alicji Ambickiej z kl. IIA, Jakubowi Azarewiczowi z kl. ID,  Lenie Bedri z kl. IVD, Darii Demianiuk z kl. IB, Jakubowi Czekajowi z kl. IIIF, Mai Gustaw z kl. IB, Karolowi Gustowskiemu z kl. IIIE, Bartoszowi Koprzakowi z kl. IIID, Aleksandrze Maj z kl. IVD, Milenie Morawskiej z kl. IIIB, Nikoli Olejnik z kl. IIIF, Oliwii Podkówce z kl. IIIF, Julii Stanek z kl. IIIF, Jakubowi Stemplewskiemu z kl. IIIC, Ani Topolskiej z kl. IIIF, Karolinie Wasilewskiej z kl. IIIB i Laurze Zawiślan z kl. IB (ja także podarowałam naszej bibliotece wiele książek, ale sobie nie będę przecież dziękować ;)za podarowanie bibliotece szkolnej wielu ciekawych książek.

            Szanowni Darczyńcy odpowiedzieli na apel „NOWE ŻYCIE KSIĄŻEK” (w r.szk. 2025/2026 jest to już X edycja akcji prowadzonej w naszej bibliotece), w ramach którego od wielu lat proszę o przekazywanie bibliotece szkolnej przeczytanych książek, z którymi rozstanie nie będzie dla Darczyńcy zbyt trudne :)

            Książki te nie tylko wzbogacą zbiory biblioteki szkolnej – szczególnie o literaturę piękną „do poczytania” (ale także inną, popularnonaukową, wydawnictwa encyklopedyczne i inne, z wyjątkiem książek zniszczonych i starych podręczników), poszerzając bazę dydaktyczną szkoły, ale też znajdą nowych czytelników, którym umilą czas wolny zapewniając relaks i odpoczynek. Zaczną swoje nowe życie, a przecież książki są właśnie po to, by je czytać!

            Każda książka przekazana bibliotece szkolnej zostanie oznakowana specjalną pieczęcią: DAR DLA BIBLIOTEKI Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich. Akcja czytelnicza NOWE ŻYCIE KSIĄŻEK.

            W r.szk. 2025/2026 nasza biblioteka otrzymała 195 egzemplarzy zbiorów od 35 Darczyńców (w tym 61 książek od 16 Uczniów). To budujące, że jest w Drogich Darczyńcach tyle empatii i bezinteresownej chęci dzielenia się z innymi radością czytania!

            Jeszcze raz – serdecznie dziękuję!

             

            PS. AkcjaNOWE ŻYCIE KSIĄŻEK” oczywiście trwa nadal i jeśli masz w domu książkę (książki!), którą już przeczytałeś i nie za bardzo wiesz, co dalej z nią zrobić, a zajmuje miejsce i domaga się odkurzania… podaruj ją bibliotece szkolnej!!!

            Zapraszam także na KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ: „KSIĄŻKOWY SECOND-HAND” – każda uzyskana ze sprzedaży złotówka zostanie przeznaczona na zakup nowych książek do biblioteki.                                                                                                                                                                      Agnieszka Felka

             

        • UNIWERSYTET OPOLSKI...
          • UNIWERSYTET OPOLSKI...

          • 25 maja 2026 Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich podpisało umowę...

            25 maja 2026 Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich podpisało umowę o współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego, a uczelnia jednocześnie objęła szkołę oficjalnym patronatem. Partnerstwo ma na celu rozwijanie kompetencji językowych uczniów oraz poszerzanie ich wiedzy o kulturze, literaturze i współczesnych kierunkach badań filologicznych.

            W ramach współpracy odbyła się również pierwsza wizyta uczniów klas 3F i 1B na Uniwersytecie Opolskim, podczas której młodzież wzięła udział w warsztatach filologicznych. Zajęcia prowadzone przez pracowników naukowych pozwoliły uczniom poznać specyfikę studiów filologicznych, uczestniczyć w ćwiczeniach językowych oraz zobaczyć, jak wygląda praca akademicka „od środka”.

            W kolejnych miesiącach planowane są m.in.:

            • wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników naukowych UO
            • udział uczniów w zajęciach uniwersyteckich oraz spotkaniach z filologami
            • konsultacje maturalne dla uczniów przygotowujących się do egzaminów z języków obcych i studiów na wydziałach filologicznych

            Objęcie szkoły patronatem wzmacnia relacje między obiema instytucjami i otwiera uczniom drogę do bliższego kontaktu ze środowiskiem akademickim, a także do rozwijania pasji humanistycznych.

        • Podsumowanie VI edycji...
          • Podsumowanie VI edycji...

          • Podsumowanie VI edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA

            Podsumowanie VI edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA

            W tegorocznej, VI edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA – trwającej przez dziewiętnaście tygodni – łącznie w I i II turze udział wzięło 106 uczniów z klas I – IV. Większość uczestników wielokrotnie brała udział w tej formie promowania czytelnictwa. W obu tegorocznych turach akcji uczniowie 386 razy prawidłowo wytypowali autora i tytuł cytowanej książki!

            W II półroczu r.szk. 2025/2026 biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Akcja działała na takich samych zasadach, jak dotychczas. W każdy poniedziałek do wszystkich uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień (cytaty były także eksponowane w bibliotece na tablicy informacyjnej). Uczestnicy akcji odpowiedzi (autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat) wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus lub zgłaszali przychodząc do biblioteki. Na odpowiedzi czekałam do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! Losowanie zwycięzców tygodnia odbywało się całkowicie bezstronnie: każdy kto przysłał lub podał osobiście prawidłową odpowiedź otrzymywał numer, zgodnie z kolejnością zgłaszania; następnie do aplikacji losującej wpisywałam ilość osób, które w danym tygodniu zgłosiły dobre odpowiedzi i losowałam trzy numery spośród nich –pozostawało już tylko sprawdzenie, kto kryje się pod szczęśliwymi numerami. W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia. Wszystkim uczestnikom akcji wystawiłam cząstkowe oceny wzorowe z zachowania (ocena celująca – kategoria: aktywność czytelnicza, przedmiot godzina wychowawcza). W tym miejscu bardzo dziękuję Szanownym Polonistom: Paniom Dorocie Sikorze i Urszuli Zacharze oraz Panu Ryszardowi Morawskiemu za Ich włączenie się w akcję i zgodę na symboliczne nagradzanie uczniów biorących udział w tej formie promowania książek i czytania. Tym razem cytaty pochodziły zarówno z beletrystyki najchętniej czytanej przez młodzież, jak i z klasycznej literatury pięknej polskiej i obcej, aby przybliżyć i zachęcić do sięgania także po nią. Nasi uczniowie poradzili sobie z bardziej ambitną literaturą bez problemu licznie uczestnicząc w akcji, trafnie typując autorów i tytuły cytowanych powieści.

            Pierwsza część akcji trwała przez dwanaście tygodni: od 13. października 2025 r. do 16. stycznia 2026 r.

            W I turze akcji udział wzięło 65 uczniów z klas I – IV, którzy 275 razy prawidłowo wytypowali tytuł cytowanej książki.

            Druga tura akcji trwała przez siedem tygodni: od 2. marca – do 24 kwietnia 2026 r. i wzięło w niej udział 41 uczniów z klas I – IV, którzy 111 razy prawidłowo wytypowali tytuł cytowanej książki.

            Łącznie w VI edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA – trwającej dziewiętnaście tygodni – udział wzięło 106 uczniów z klas I – IV, którzy 386 razy prawidłowo typowali tytuł cytowanej książki. Większość uczniów uczestniczyła wielokrotnie w tej formie promowania czytelnictwa.

             

            Niżej prezentuję cytaty i zwycięzców kolejnych tygodni II tury tegorocznej, VI edycji akcji czytelniczej (fragmenty cytowanych książek i zwycięzców dwunastu tygodni I tury akcji przedstawiłam w styczniu 2026 r.):

            CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZYNASTY

            Tego wieczoru pospiesznie założyliśmy kostiumy w Soleil et Lune. Nasza bezpieczna przystań i ulubione miejsce, strych teatru, zapewniała niekończący się zapas przebrań – sukni, płaszczy, peruk, butów, a nawet bielizny w każdym rozmiarze, kształcie i kolorze. Dzisiaj Bas i ja przechadzaliśmy się w świetle księżyca jako młoda, zakochana para, odziani w bogate, okazałe szaty arystokratów. Coco szła za nami jako eskorta.

            Wtuliłam się w jego chude ramię i posłałam mu zachwycone spojrzenie.

            – Dziękuję, że nam pomagasz.

            – Ach, Louey, wiesz, że nie cierpię tego słowa. Pomoc sugeruje, że wyświadczam jakąś przysługę.

            Uśmiechnęłam się ironicznie i przewróciłam oczami.

            –Broń Boże, żebyś zrobił coś z dobroci serca.

            – W moim sercu nie ma żadnej dobroci. – Zadziornie puścił oko i przyciągnął mnie do siebie, po czym pochylił się, żeby móc szeptać mi do ucha. Czułam jego ciepły, zbyt ciepły oddech na szyi. – Tylko złoto.

            Prawidłowa odpowiedź to: Shelby Mahurin: Gołąb i wąż.

            Właściwą odpowiedź podało 16 uczniów. Zwycięzcy trzynastego tygodnia:

            • Bartosz Basarab z klasy IVE,
            • Katarzyna Sypniewska z klasy IIIF,
            • Elena Król z klasy IB;

            CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZTERNASTY

            O spaniu nie było już mowy – Seweryn nawet nie kładł się do łóżka. Usiadł z butelką scapy w garażu, włączył jeden z albumów Bachman-Turner Overdrive, a potem starał się odtworzyć w pamięci wszystkie zdarzenia.

            Na miejscu zbrodni nadawał jak najęty, ale robił to głównie po to, by wytrącić Kaję z równowagi. Nie mógł pozwolić sobie na to, by się zorientowała, że sam tak naprawdę upewnia się, iż żaden materiał dowodowy nie wskaże na jego związek z zabójstwem matematyczki.

            Teraz musiał wszystko przeanalizować. Każdy szczegół, każdy najmniejszy, potencjalny trop, jaki mogą odnaleźć śledczy. Wydawało mu się, że nic nie może powiązać go ze sprawą.

            Prawidłowa odpowiedź to: Remigiusz Mróz: Listy zza grobu.

            Właściwą odpowiedź podało 15 uczniów. Zwycięzcy czternastego tygodnia:

            • Julia Kaleta z klasy IIIA,
            • Daria Demianiuk z klasy IB,
            • Gabriela Ciapka z klasy IIIC;

            CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĘTNASTY

            Pewnego popołudnia wyjęła akordeon ze skrzynki i wypolerowała ścierką. Nim go odłożyła, posunęła się o krok dalej niż mama. Położyła palec na jednym z guzików i delikatnie nacisnęła miech. Rosa miała rację. Dom od tego stał się jeszcze bardziej pusty. ... List od papy mocno ją rozczarował. ... Wyobrażała sobie, jak idzie pustą drogą. Wyobrażała sobie także, że unika niebezpieczeństwa, a jego dokumenty są poza podejrzeniem. Trzej mężczyźni ukazywali jej się wszędzie.

            Prawidłowa odpowiedź to: Markus Zusak: Złodziejka książek.

            Właściwą odpowiedź podało 18 uczniów. Zwycięzcy piętnastego tygodnia:

            • Jan Kornaś z klasy IIB,
            • Natalia Sowa z klasy IIIE,
            • Julia Dwornik z klasy IIB;

            CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZESNASTY

            Pilot śmigłowca robił, co mógł, by zwalczyć opór natury. Raz po raz w słuchawkach Dominika słyszała wyraźne przekleństwa, mimo że wiatr dął coraz mocniej, a deszcz się nasilał.

            Przeszło jej przez myśl, że gdyby lecieli ważką śmierci, jak pieszczotliwie nazywano helikopter TOPR-u, mężczyzna za sterami dawno oznajmiłby, że pora zawracać. Ci ludzie doskonale orientowali się, kiedy ryzyko było zbyt duże, by nie kontynuować lotu. Pilot policyjnego Sokoła najwyraźniej nie był tego świadomy.

            W końcu jednak i on zrozumiał, że prosi się o śmierć.

            – Nie damy rady bliżej – oznajmił, obracając się przez ramię.

            – Co pan mówi? – spytała Wadryś-Hansen.

            – Że musimy usiąść gdzieś tutaj – odparł nieco głośniej – I to szybko.

            Jakby na potwierdzenie jego słów boczny podmuch targnął maszyną, jakby miał wyrwać płaty z wirnika. Dominika zawisła na pasach, Forsta przyparło do ściany.

            – Gdzie jesteśmy? – spytał były komisarz.

            Wyjrzał przez okno, ale bez większej nadziei na to, że uda mu się rozpoznać szczyty, które mijali po lewej stronie. Nasilające się opady zdawały się tworzyć wokół nich kurtynę wody.

            Prawidłowa odpowiedź to: Remigiusz Mróz: Zerwa (cykl Komisarz Forst, T.5.).

            Właściwą odpowiedź podało 13 uczniów. Zwycięzcy szesnastego tygodnia:

            • Gracjan Bilski z klasy IVC,
            • Julia Miklaszewska z klasy IIIC,
            • Jakub Nyklewicz z klasy IIIA;

            CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SIEDEMNASTY

            Tam, gdzie toczą się wojny, spory o władzę, gdzie występują skłonności do stawiania oporu, umiłowane obiekty, o które się walczy lub których się broni – tam rzecz jasna, szlachetność i heroizm mają pewien sens. Dziś jednak nie ma wojen. Poświęca się maksimum troski temu, by chronić człowieka przed zbytnią miłością do kogokolwiek. Nie ma sporów o władzę; każdy jest tak uwarunkowany, że może robić tylko to, co robić powinien. A to, co powinien robić, jest w całości tak miłe […], że naprawdę nikt nie ma skłonności do stawiania oporu. Gdyby zaś jakimś nieszczęśliwym trafem zdarzyło się coś niemiłego, to cóż, wtedy zawsze pozostaje soma; ona uwalnia od przykrych faktów. […] Dawniej można to było osiągnąć tylko wielkim wysiłkiem po latach trudnych ćwiczeń woli. Dziś połyka się dwie lub trzy półgramowe tabletki i załatwione.

            Prawidłowa odpowiedź to: Aldous Huxley: Nowy wspaniały świat.

            Właściwą odpowiedź podało 12 uczniów. Zwycięzcy siedemnastego tygodnia:

            • Łukasz Sobecki z klasy IIB,
            • Marcin Kowalicki z klasy IIB,
            • Klaudia Lis z klasy IIID;

            CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ OSIEMNASTY

            Próby wody ciągnęły się jak długi sen. Większość obywateli skryła się w domach, gdy sztorm chłostał deszczem zachodni brzeg Seiiki, ale morscy strażnicy musieli umieć sprostać najtrudniejszym warunkom.

            - Deszcz to woda i my też jesteśmy wodą! – przekrzykiwał grom morski generał, maszerując wzdłuż szeregu. Włosy lepiły mu się do czaszki, krople deszczu kapały z nosa. – Jeśli zmoże was ta mżawka, nie macie co liczyć na miejsce na smoczym grzbiecie. Dowiedziecie w ten sposób, że morska straż nie jest miejscem dla was. – I dodał głośniej: –  Czy pokona was woda?

            –  Nie, czcigodny morski generale! – krzyknęli wszyscy.

            Tané była przemoczona do suchej nitki. Tyle dobrego, że deszcz był letni, nie lodowaty.

            Strzelanie z łuku i broni palnej okazało się prostsze, niż myślała. Nawet w tej ulewie nie zawiodło jej bystre oko i pewna ręka. Z łukiem najlepiej radziła sobie Dumusa – przeszłaby próbę nawet z zamkniętymi oczami – ale drugie miejsce zajęła Tané, której nikt, nawet Dumusa, nie zdołał pokonać w strzelaniu z pistoletu, choć niewiele brakowało jednemu Prawidłowa odpowiedź to: Samantha Shannon: Zakon Drzewa Pomarańczy, część 1.

            Właściwą odpowiedź podało 15 uczniów. Zwycięzcy osiemnastego tygodnia:

            • Daniel Tajka z klasy IIB,
            • Julia Piątek z klasy IIIE,
            • Maria Świdzińska z klasy IIIA;

            CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIEWIĘTNASTY

            Zdawałam sobie sprawę, że wygląda nie całkiem normalnie, ale nie potrafiłam zrozumieć, dlaczego jego widok wywołuje u obcych szok. Przerażenie. Odrazę. Lęk. Jest bardzo dużo słów, którymi mogłabym opisać odczucia na twarzach ludzi. Przez długi czas nie mieściło mi się to w głowie. Od razu się wściekałam. Dostawałam szału, gdy się przyglądali i gdy odwracali wzrok. „Kurczę, na co się tak gapicie?”, mówiłam, nawet dorosłym.

            Gdy miałam mniej więcej jedenaście lat, wysłano mnie na cztery tygodnie do babuni, do Montauk, a w tym czasie August przechodził poważną operację szczęki. Jeszcze nigdy nie byłam tak długo poza domem i muszę przyznać, że czułam się fantastycznie, nagle uwolniona od tego wszystkiego, co doprowadzało mnie do wściekłości. Nikt nie gapił się na babunię ani na mnie, gdy robiłyśmy w mieście zakupy. Nikt nie pokazywał nas palcami. Nikt nas w ogóle nie zauważał.

            Prawidłowa odpowiedź to: R.J.Palacio: Cudowny chłopak.

            Właściwą odpowiedź podało 22 uczniów. Zwycięzcy dziewiętnastego tygodnia:

            • Julia Kaleta z klasy IIIA,
            • Karol Kuziemski z klasy IA,
            • Tymoteusz Skonieczny z klasy IIA;

            W II tegorocznej turze akcji CYTAT TYGODNIA udział wzięli:

            Klasa IA:

            Karol Kuziemski, Justyna Małkowska, Magdalena Pazdan;

            Klasa IB:             

            Daria Demianiuk, Elena Król, Aleksandra Szczepańczuk, Laura Zawiślan;

            Klasa IC: -

            Klasa ID:

            Jakub Azarewicz, Wojciech Banaszek, Ihnat Prasol;

            Klasa IIA:

            Aleksandra Drobnicka, Karol Grolman, Tymoteusz Skonieczny, Karol Wereśniak, Filip Zaklukiewicz, Wojciech Zych;

            Klasa IIB:

            Julia Dwornik, Jan Kornaś, Marcin Kowalicki, Łukasz Sobecki, Daniel Tajka;

            Klasa IIIA:

            Julia Kaleta, Maja Klimczak, Julia Lis, Jakub Nyklewicz, Maria Świdzińska;

            Klasa IIIB:

            Krzysztof Jakimiszyn, Karolina Wasilewska;

            Klasa IIIC:

            Gabriela Ciapka, Julia Miklaszewska;

            Klasa IIID:

            Klaudia Lis, Natalia Przydatek;

            Klasa IIIE:

            Karol Gustowski, Łukasz Neyman, Julia Piątek, Natalia Sowa;

            Klasa IIIF:

            Katarzyna Sypniewska;

            Klasa IVA: -

            Klasa IVB:

            Maja Mazur;

            Klasa IVC:

            Gracjan Bilski, Xavier Kulpa;

            Klasa IVD: -

            Klasa IVE:

            Bartosz Basarab;

            Wszystkim uczestnikom I i II tury tegorocznej, VI edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA serdecznie gratuluję i dziękuję za udział, a byli to:

            Klasa IA:

            Zofia Biel, Barbara Czekaj, Karol Kuziemski, Justyna Małkowska, Gabriela Matuszczyk, Magdalena Pazdan, Weronika Żuradzka;

            Klasa IB:             

            Daria Demianiuk, Maja Gustaw, Elena Król, Laura Mazur, Aleksandra Szczepańczuk, Laura Zawiślan;

            Klasa IC:

            Mateusz Filak, Sebastian Stawasz;

            Klasa ID:

            Jakub Azarewicz, Wojciech Banaszek, Filip Lusa, Ihnat Prasol;

            Klasa IIA:

            Aleksandra Drobnicka, Karol Grolman, Tymoteusz Skonieczny, Karol Wereśniak, Filip Zaklukiewicz, Wojciech Zych;

            Klasa IIB:

            Julia Dwornik, Jan Kornaś, Marcin Kowalicki, Łukasz Sobecki, Radosław Świdziński, Daniel Tajka;

            Klasa IIIA:

            Filip Bazylak, Paulina Bieńka, Julia Kaleta, Maja Klimczak, Julia Lis, Jakub Nyklewicz, Maria Świdzińska, Martyna Tandereszczak;

            Klasa IIIB:

            Krzysztof Jakimiszyn, Milena Morawska, Karolina Wasilewska;

            Klasa IIIC:

            Gabriela Ciapka, Julia Miklaszewska, Aleksandra Różańska, Aleksandra Śliwa;

            Klasa IIID:

            Franciszek Kornaś, Klaudia Lis, Michał Opyc, Natalia Przydatek;

            Klasa IIIE:

            Karol Gustowski, Łukasz Neyman, Julia Piątek, Hubert Ptak, Natalia Sowa, Hanna Szkaradek, Julia Ślusarczyk;

            Klasa IIIF:

            Milena Chruszcz, Jagoda Jóźwiak, Nikola Olejnik, Julia Sawicz, Katarzyna Sypniewska;

            Klasa IVA: -

            Klasa IVB:

            Weronika Kieniuk, Hanna Krzywonos, Izabela Łazarewicz, Julia Malinowska, Maja Mazur, Aleksandra Styczyńska;

            Klasa IVC:

            Gracjan Bilski, Xavier Kulpa;

            Klasa IVD:

            Mateusz Nocoń, Adrian Termena;

            Klasa IVE:

            Bartosz Basarab, Oliwia Owczarczyk;

            Jeszcze raz serdecznie dziękuję uczestnikom akcji za udział i promowanie czytania oraz książek. Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! VII edycja akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA – już w październiku 2026 r.

            Agnieszka Felka

            PS. Przypominam i zachęcam do udziału w innych akcjach stale prowadzonych w bibliotece: NOWE ŻYCIE KSIĄŻEK – w ramach której można przekazać książki w darze naszej bibliotece oraz KSIĄŻKOWY SECOND-HAND czyli KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ. Każda złotówka uzyskana ze sprzedaży książek na kiermaszu zostanie, tak jak dotychczas, przeznaczona na zakup nowości do biblioteki. Dotychczas z funduszy pozyskanych dzięki kiermaszowi zakupiłam do naszej biblioteki 10 książek na kwotę 244,98 zł. Zachęcam także do samodzielnego wyszukiwania książek – bezpośrednio w bibliotece oraz w katalogach zbiorów naszej biblioteki. Katalogi znajdują się na stronie: www.zabkowicesl-lo.sowa.pl lub dostęp ze strony szkoły (zakładka BIBLIOTEKA – KATALOGI ZBIORÓW).

        • Power of the Future...
          • Power of the Future...

          • Zaproszenie na II edycję Festiwalu Siła Młodych – Power of the Future

            Zaproszenie na II edycję Festiwalu Siła Młodych – Power of the Future

            Z ogromną radością zapraszamy na II edycję Festiwalu Siła Młodych – Power of the Future, który odbędzie się w dniach 18–19 czerwca 2026 roku w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Budzowie.

            Organizatorem wydarzenia jest Młodzieżowa Rada Stoszowic, przy wsparciu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych RAZEM oraz Fundacji Pozytywka. Pierwsza edycja Festiwalu została stworzona przez młodzież uczestniczącą w projektach Równać Szanse, realizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych RAZEM – i to właśnie młodzi ludzie nadal pozostają jego sercem oraz główną siłą napędową.

            To wyjątkowe, cykliczne wydarzenie powstało z myślą o integracji środowiska lokalnego – młodzieży w wieku 13–19 lat oraz dorosłych, którzy mają realny wpływ na ich rozwój i uczestnictwo w życiu społecznym. Festiwal tworzy przestrzeń spotkania, współpracy i wzajemnego słuchania się – ponad podziałami, rolami i schematami.

            Festiwal to coś więcej niż wydarzenie – to misja, w której potrzeby rozwojowe młodych ludzi zajmują centralne miejsce. To świadome zwrócenie uwagi na ich potencjał, energię i pomysły, które mogą realnie wpływać na kształt lokalnej społeczności. To również podkreślenie, że młodzież jest nie tylko odbiorcą działań, ale przede wszystkim ich współtwórcą – zarówno w przestrzeni szkolnej, jak i poza nią.

            To przestrzeń dialogu – miejsce, w którym młodzi podejmują rozmowę z przedstawicielami samorządów, organizacji i instytucji o swojej perspektywie rozwoju, potrzebach oraz możliwościach aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. To także przestrzeń szczerych rozmów między samymi młodymi – o ich pasjach, motywacjach, wyzwaniach i wizjach przyszłości.

            18 czerwca – Konferencja „Stop hejtowi i dyskryminacji”

            Pierwszy dzień festiwalu będzie miał charakter konferencyjny i refleksyjny. Wydarzenie rozpocznie się wystąpieniami Starosty oraz Burmistrzów i Wójtów Powiatu, którzy podzielą się doświadczeniami dotyczącymi współpracy z młodzieżą oraz roli młodych w budowaniu aktywnej społeczności lokalnej.

            Następnie odbędzie się debata poświęcona zjawisku hejtu i dyskryminacji – tematom szczególnie istotnym dla młodego pokolenia. Do udziału zaproszeni zostaną przedstawiciele młodzieży, eksperci, społecznicy oraz osoby na co dzień pracujące z młodymi. Celem debaty będzie nie tylko diagnoza problemów, ale przede wszystkim poszukiwanie realnych rozwiązań i dobrych praktyk.

            Zwieńczeniem dnia będzie uroczyste wręczenie statuetek Siła Młodych dla dorosłych, którzy zostaną wyłonieni w konkursie młodzieżowym. To młodzi – poprzez głosowanie w szkołach – wskażą osoby, które ich zdaniem w sposób szczególny wspierają ich rozwój, inspirują i dają przestrzeń do działania. To ważny gest docenienia relacji opartych na zaufaniu i partnerstwie.

             

            19 czerwca godz. 14.00– Festiwal Młodzieży

            Drugi dzień to otwarty, pełen energii festiwal młodzieży, podczas którego spotkają się młodzi ludzie z całego powiatu. Pod hasłem „Stop hejtowi i dyskryminacji” uczestnicy będą nie tylko kontynuować rozpoczęte rozmowy, ale także wyrażać siebie poprzez różnorodne formy aktywności.

            W programie przewidziano m.in.:

            • turniej piłki nożnej i siatkowej drużyn młodzieżowych z powiatu,
            • pokazy strażackie drużyn MDP oraz ZHP,
            • warsztaty tematyczne rozwijające kompetencje społeczne i osobiste,
            • pokazy artystyczne i występy młodzieży,
            • przestrzeń do prezentacji talentów, inicjatyw i projektów młodych,
            • stoiska gastronomiczne oraz wiele innych atrakcji sprzyjających integracji i wspólnemu spędzaniu czasu.

            To wydarzenie, które łączy – poprzez działanie, rozmowę i wspólne doświadczenia.

            To miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie – niezależnie od wieku, doświadczenia czy roli społecznej.

            Serdecznie zapraszamy młodzież do aktywnego współtworzenia Festiwalu – zarówno poprzez udział w dyskusjach, jak i prezentowanie swoich talentów, pasji oraz inicjatyw. Poszukujemy osób chętnych do udziału w debacie, występach artystycznych, warsztatach oraz wszelkich formach aktywności, które mogą inspirować innych.

            Kontakt:

            Szymon Perka- Przewodniczący MRG tel. 669146317

            Bożena Malczyk- Prezes SIS RAZEM tel. 508807295

            Magdalena Szopian- Wełyczko- Prezes Fundacji Pozytywka tel.508280018

            Prosimy o kontakt i informację do 15.05.

            Zwracamy się również z uprzejmą prośbą do szkół, instytucji i organizacji o przekazanie informacji o wydarzeniu młodzieży oraz zachęcenie jej do udziału. Wierzymy, że wspólnie możemy stworzyć przestrzeń, która realnie odpowiada na potrzeby młodego pokolenia.

            Serdecznie zapraszamy młodzież, przedstawicieli instytucji oraz wszystkich, którym bliski jest rozwój młodych ludzi, do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

            Spotkajmy się w Budzowie i wspólnie pokażmy, jak wielką siłę mają młodzi.

            Twórzmy RAZEM przestrzeń, w której dialog „młodzi- dorośli” nabiera nowego wymiaru, nowej perspektywy, w którym ważni jesteśmy wszyscy.

            RAZEM tworzymy rzeczywistość.

            Link do wydarzenia:

            https://www.facebook.com/share/1Cns5kyskW/?mibextid=wwXIfr

            https://www.instagram.com/p/DWzL5REDpe0/

            Do zobaczenia!

        • Ślad, który zostawili…
          • Ślad, który zostawili…

          • 20 marca 2026 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Obiektyw Obywatelski” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości. Na uroczystą galę zostali też zaproszeni nasi uczniowie: Martyna Tandereszczak, Marysia Świdzińska, Pola Wild i Konrad Jarowski. Przygotowany przez zespół filmik promujący wartości konstytucyjne: godność człowieka, wolność, równość, solidarność, dobro wspólne, ku zaskoczeniu twórców, zdobył pierwsze miejsce w Polsce! Gratulujemy zwycięstwa i jesteśmy dumni z poziomu kreatywności, umiejętności cyfrowych oraz umiejętności zastosowania wiedzy w nowych okolicznościach naszych uczniów. Życzymy dalszego rozwoju osobistego i kolejnych sukcesów! Poniżej wyróżniony filmik „Ślad, który zostawimy…” będący interpretacją pierwszego artykułu Konstytucji: „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli”

            https://youtu.be/_mVstM5vo0k?is=1v29XA5TAvxTgBQt

            Marysia Świdzińska, Pola Wild i Kon

  • Galeria zdjęć

    • brak danych